Povodí Lysina a Pluhův bor

 

Plocha LTER: Povodí Lysina a Pluhův bor (Slavkovský les)

lysina_n

Hlavní ekosystémy: hospodářské smrkové lesy na žule (Lysina) / hospodářské smrkové lesy na hadci (Pluhův bor)
Dostupná data od: 1990 (Lysina) / 1992 Pluhův bor)
Koordinátor plochy: Pavel Krám (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
Instituce: Česká geologická služba (www.geology.cz)
Rozloha: 27,3 ha / 21,6 ha
Nadmořská výška: 884 m n.m. / 774 m n.m.
Zeměpisná šířka: 50°02’00'' N / 50°03’40'' s.š.
Zeměpisná délka: 12°39’50" E / 12°46’50'' v.d.
Roční srážkový úhrn: cca 981 mm / cca 849 mm
Teplota (vzduch): cca 5,2 °C / cca 5,8 °C
Jiný status plochy: GEOMON (Lysina / Pluhův bor); ICP Integrated Monitoring (Lysina); ICP Waters (Lysina); SoilTrEC Critical Zone Observatory (Lysina)

Charakteristika:

Cílem dlouhodobého výzkumu na lochách Lysina a Pluhův bor je porovnání biogeochemických poměrů ve dvou lesních povodích, která se vyznačují rozdílnou litologií a mohou posloužit jako příklady různé citlivosti prostředí na antropogenní acidifikaci (okyselování). Výzkum byl zaměřen na toky a zásoby chemických látek, na mokrou a suchou atmosférickou depozici, na vnitřní koloběh prvků ve stromech, na výměnné půdní procesy, chemické zvětrávání, stav živin ve stromech, na hodnocení speciace toxických kovů a na modelové předpovědi hydrologických, hydrochemických a půdně chemických poměrů.

Obě zkoumaná povodí jsou od sebe vzdálená 7 km a nalézají se uprostřed rozsáhlých smrkových lesů (Picea abies) na náhorní plošině CHKO Slavkovský les nedaleko Mariánských Lázní. Povodí jsou v podobné nadmořské výšce, mají podobnou plochu a topografii, roční průměrnou teplotu vzduchu, látkové toky v atmosférické depozici a stromový pokryv, ale kontrastní horninové a půdní podloží. Žulové povodí reprezentuje místa s horninami chudými na bazické kationty, zejména na hořčík, která jsou velmi citlivá vůči acidifikaci. Hadcové povodí reprezentuje naopak místa s horninami odolnými vůči acidifikaci a s výjimečně vysokým obsahem hořčíku.

Jehlice smrku na Lysině se vyznačují deficientními obsahy hořčíku a následnými acidifikačními symptomy žloutnutí jehličí. Na Pluhově boru jsou roční přírůsty biomasy smrkových kmenů nízké a způsobené nedostatkem draslíku a toxicitou niklu vlivem hadcového podloží. Potoční voda na Pluhově boru se vyznačuje vysokým pH a alkalitou a velmi vysokými koncentracemi hořčíku a niklu. Potoční voda na Lysině má naopak velmi nízké pH, negativní alkalitu a velmi vysoké koncentrace toxických forem hliníku uvolněných z půdního prostředí acidifikací. Diametrálně rozdílné složení potočních vod na těchto povodích bylo způsobeno zejména velice rozdílnými rychlostmi chemického zvětrávání bazických kationtů.

FaLang translation system by Faboba

ILTER

The International Long Term Ecological Research (ILTER) Network

LTER Europe

LTER Europe

DEIMS

DEIMS (Drupal Ecological Information System)

MAB

UNESCO's Man and the Biosphere Programme (MAB)