LTSER Krkonoše/Karkonosze

 

Plocha LTER: LTSER Krkonoše/Karkonosze

snezka_n

Hlavní ekosystémy:  
Dostupná data od:  
Koordinátor plochy: Irena Hubálková (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
Instituce: Správa KRNAP (www.krnap.cz)
Rozloha: 54 800 ha
Nadmořská výška: 480–1602 m n.m.
Zeměpisná šířka: 50°43'13" - 50°48'33" s.š.
Zeměpisná délka: 15°38'23" - 15°54'46" v.d.
Roční srážkový úhrn: cca 1216 mm
Teplota (vzduch): cca 0,5 - 7,0°C
Jiný status plochy: Biosférická rezervace, Národní park, Ramsar Sites

Charakteristika:

Krkonoše jsou nejvyšším hercynským pohořím, rozkládajícím se těsně nad 50.rovnoběžkou s.š. Tvoří přirozený horský val, na který naráží vlhké a studené západní větrné proudění od Atlantského oceánu. To se projevuje vysokým množstvím dešťových a sněhových srážek a nízkými teplotami. Klima Krkonoš je proto vlhčí, chladnější a drsnější, než v Tatrách nebo na Šumavě a má výrazně oceánický charakter.

Na svazích hor je živá příroda uspořádána do vegetačních výškových stupňů, které jsou projevem souhry mnoha přírodních podmínek - zeměpisné šířky, nadmořské výšky pohoří, geologického podloží, orientace a sklonu svahů, teploty, množství srážek, větrného proudění, sněhové pokrývky a činnosti lavin. V určitém rozpětí nadmořské výšky převládá jeden nebo několik druhů bylin či dřevin a určují tak celkový charakter takového místa. V Krkonoších jsou vytvořeny čtyři z obvyklých šesti výškových stupňů: stupeň submontánní, montánní, subalpinský, a alpinský.

FaLang translation system by Faboba

ILTER

The International Long Term Ecological Research (ILTER) Network

LTER Europe

LTER Europe

DEIMS

DEIMS (Drupal Ecological Information System)

MAB

UNESCO's Man and the Biosphere Programme (MAB)