Horské povodí Modrého potoka

 

Plocha LTER: Horské povodí Modrého potoka

povodi_n

Hlavní ekosystémy: květnaté horské louky, horské smrčiny, arkto-alpinská tundra
Dostupná data od: 1994
Koordinátor plochy: Filip Oulehle (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
Instituce: Česká geologická služba (www.geology.cz)
Rozloha: 262 ha
Nadmořská výška: 1010–1554 m n.m.
Zeměpisná šířka:
50°42' s.š.
Zeměpisná délka: 15°45' v.d.
Roční srážkový úhrn: 1778 mm
Teplota (vzduch): 2,9 °C
Jiný status plochy: Biosférická rezervace, Národní park, Ramsar Sites

Charakteristika:

Povodí Modrého potoka je jedním ze 14 povodí sítě GEOMON (v siti LTER jsou ještě povodí Lysina a Pluhův bor), kde se studuje biogeochemická odezva ekosystémů na změněné podmínky prostředí (acidifikace, eutrofizace, globální změna). Povodí je unikátní svou vysokohorskou polohou s převahou přirozeného bezlesí.

Podobně jako na zbytku území České republiky zde došlo od 80. let 20. století k významnému snížení kyselé depozice. Měřená data od roku 1994 prokázala snížení depozice síry o 80% a částečné snížení depozice dusíku (o 50%). Příčinou těchto změn ve složení srážek je útlum těžby uhlí a výroby energie v tepelných elektrárnách na našem území a v sousedních zemích (Polsko, Německo). Stávající zdroje energie byly navíc modernizovány a emise síry významně redukovány zavedením odsiřovacích technologií. Reakce vysokohorských ekosystémů na sebe nedala dlouho čekat a snížení atmosférické kyselé depozice se pozitivně projevilo na chemismu povrchových vod. Od roku 1994 roste pH potoka, zvyšuje se kyselinová neutralizační kapacita – důležitý indikátor pro přežívání vodních organismů a zvyšuje se retence dusíku (viz obrázek). Zvýšená retence dusíku v povodí napovídá, že pozorujeme nejen pozitivní efekt snížené depozice, ale zároveň dochází k regeneraci půdního prostředí s možnými pozitivními dopady na suchozemskou biodiverzitu.

KRNAP_depozice

FaLang translation system by Faboba

ILTER

The International Long Term Ecological Research (ILTER) Network

LTER Europe

LTER Europe

DEIMS

DEIMS (Drupal Ecological Information System)

MAB

UNESCO's Man and the Biosphere Programme (MAB)