Římov - údolní nádrž

 

Plocha LTER: Římov - údolní nádrž

rimov_n

Hlavní ekosystémy: údolní nádrž
Dostupná data od: 1979
Koordinátor plochy: Znachor Petr (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
Instituce: Biologické centrum AVČR, v.v.i., Hydrobiologický ústav (www.hbu.cas.cz)
Rozloha: 206 ha
Max. hloubka: 42 m
Prům. hloubka: 16 m
Nadmořská výška: 470 m n.m.
Zeměpisná šířka: 48°49’58" s.š.
Zeměpisná délka: 14°29’30" v.d.
Roční srážkový úhrn: cca 659 mm
Teplota (vzduch): cca 7,1°C
Jiný status plochy:  

Charakteristika:

Římovská nádrž byla vybudována v letech 1971–1978 na 21,85 říčním km Malše (přítok Vltavy) pod jejím soutokem s Černou. Slouží jako zdroj vody pro vodárenskou soustavu Jižní Čechy a zajišťuje minimální průtok pod přehradou. Hráz má výšku 47 m a délku 290 m. Objem nádrže je 34,3×106 m3.Průměrný roční průtok nádrží je 4,3 m3 s-1, průměrná doba zdržení vody 92 dní,celková plocha povodí je 489 km2. Korytovitá Římovská nádrž má většinou příkré břehy, 5 m od hráze je umístěna věž pro vodárenský odběr většinou z hloubky 20 m. Jakožto vodárenská nádrž je chráněna před znečistěním a nemůže být využíván k jiným účelům.

V roce 1979 bylo započato pravidelné sledování nádrže v dolní „jezerní“ části u hráze, které probíhá v třítýdenních intervalech dodnes. V roce 1996 byla Římovská nádrž zařazena do české sítě LTER. Jsou sledovány fyzikální a chemické parametry a pelagické organismy: baktérie, prvoci, fytoplankton a zooplankton. Jednou ročně je stanovena rybí osádka nádrže – množství i druhové složení. Kromě pravidelného sledování je na Římovské nádrži prováděno množství intenzivních studií pelagických organismů jak v dolní „jezerní“ části, tak v korytovité části u přítoku. Podrobné studie diversity a funkce vodních organismů a průběhu chemických procesů ve vodě a v sedimentech nádrže byly umožněny i blízkostí laboratoří v Č. Budějovicích a vybudováním terénní stanice přímo u hráze (v 1994).

FaLang translation system by Faboba

ILTER

The International Long Term Ecological Research (ILTER) Network

LTER Europe

LTER Europe

DEIMS

DEIMS (Drupal Ecological Information System)

MAB

UNESCO's Man and the Biosphere Programme (MAB)