Slapy - údolní nádrž

 

Plocha LTER: Slapy - údolní nádrž

slapy_n

Hlavní ekosystémy: údolní nádrž
Dostupná data od: 1959
Koordinátor plochy: Michal Šorf (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
Instituce: Biologické centrum AVČR, v.v.i. Hydrobiologický ústav (www.hbu.cas.cz)
Rozloha: 1160 ha
Max. hloubka: 58 m
Prům. hloubka: 23 m
Nadmořská výška: 271 m n.m.
Zeměpisná šířka: 49°45’58" s.š.
Zeměpisná délka: 14°24’50" v.d.
Roční srážkový úhrn: cca 681 mm
Teplota (vzduch): cca 9,5 °C
Jiný status plochy:  

Charakteristika:

Slapská nádrž je součástí tzv. Vltavské kaskády. Její hráz byla vybudována na řece Vltavě na říčním km 91,5 v letech 1949–1955. Nádrž byla naplněna v roce 1955. Hráz má výšku 60 m a délku 260 m. Objem nádrže je 269×106 m3. Pod hrází je konec vzdutí malé korytovité vyrovnávací nádrže Štěchovice postavené už v letech 1938–1944. Do vzdutí Slapské nádrže ústí potoky a potůčky, z toho největší jsou Brzina, Musík a Mastník. Průměrný roční průtok nádrží je 85,2 m3 s-1, průměrná doba zdržení vody 36 dní. Nad Slapskou nádrží byla v roce 1961 napuštěna velká nádrž Orlík, na horním toku v letech 1952-1959 nádrž Lipno a později několik malých vyrovnávacích nádrží. Celková plocha povodí, které Slapská nádrž odvodňuje, je 12 968 km2.

Korytovitá Slapská nádrž má většinou příkré břehy, v její hrázi je umístěna elektrárna, která pracuje ve špičkách (ranních i večerních). V důsledku toho vznikají periodicky podélné vlny (séše), hladina kolísá a pobřežní zóna (litorál) je bez vodního rostlinstva. Kromě výroby energie je nádrž intenzivně využívána k rekreaci a lokálně k úpravě na vodu pitnou.

V roce 1959 bylo započato pravidelné sledování nádrže v dolní „jezerní" části (10 km nad hrází) doc. J. Hrbáčkem – vedoucím hydrobiologického oddělení Biologického ústavu Československé akademie věd v Praze. V pravidelných třítýdenních intervalech probíhá sledování dodnes (nyní Hydrobiologickým ústavem Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích). V roce 1996 byla Slapská nádrž zařazena do české sítě světového dlouhodobého ekologického výzkumu (CZ-LTER). Jsou sledovány fyzikální a chemické parametry a pelagické organismy: bakterie, prvoci, fytoplankton a zooplankton. Dlouhodobé sledování přineslo řadu poznatků (publikace) o vlivu změn v povodí (změny aplikace hnojiv, výstavba horních nádrží, nové čistírny odpadních vod a další) na ekosystém nádrže. 

FaLang translation system by Faboba

ILTER

The International Long Term Ecological Research (ILTER) Network

LTER Europe

LTER Europe

DEIMS

DEIMS (Drupal Ecological Information System)

MAB

UNESCO's Man and the Biosphere Programme (MAB)